Automobilių generatorių gedimas – ką svarbu žinoti?
Automobilių remontasŠiandien automobiliai vis labiau priklauso nuo elektros sistemų. Juose sumontuota daug elektronikos, atliekančios visas vidines funkcijas. Automobilio generatorius yra vienas pagrindinių elektros grandinės elementų.
Pirmas dalykas, kuris rodo generatoriaus gedimą, žinoma, yra indikatorius arba diagnostinė lemputė transporto priemonės prietaisų skydelyje. Ji užsidega, įjungus mašinos variklį. Tai iškart rodo, kad akumuliatorius nėra įkraunamas, todėl skubiai reikia ieškoti gedimo.
Mašinų generatoriaus gedimų tipai
Generatorius yra elektromechaninis įtaisas, todėl galimi dviejų tipų sutrikimai – mechaniniai ir elektriniai.
Mechaniniai apima tvirtinimo detalių, korpuso, guolių, laikančiųjų spyruoklių, diržo pavaros ir kitus gedimus, nesusijusius su elektrine dalimi, gedimus.
Elektros gedimai apima apvijos pertraukas, diodų tilto gedimus, šepečių susidėvėjimą, posūkio trumpąjį jungimą, gedimus, rotoriaus dūžius ir relės-reguliatoriaus gedimus.
Dažniausia generatoriaus gedimo priežastis yra korozija. Žinoma, šiuolaikiniai automobilių generatoriai yra maksimaliai apsaugoti nuo drėgmės patekimo ar jo poveikio, tačiau dėl tam tikrų eksploatavimo sąlygų ar netinkamos mašinos priežiūros šis prietaisas sugenda per anksti. Dažniausia priežastis yra variklio plovimas įprastoje slėgio plovykloje. Tokiomis sąlygomis vanduo, patekęs į generatorių, pradeda formuoti oksidus ir rūdyti.
Kita drėgmės rūšis, patenkanti į generatorių, yra neatsargus variklio alyvos ar stiklo plovimo skysčio užpildymas. Daugelyje transporto priemonių abiejų užpildų angos yra šalia generatoriaus arba tiksliai virš jo. Plovimo skysčio patekimas yra dar pavojingesnis generatoriui nei vandens patekimas, nes tai yra veiklioji medžiaga.
Žinoma, generatoriaus gedimas gali atsirasti paprasčiausiai dėl natūralaus dalių susidėvėjimo.
Pagrindiniai generatoriaus gedimo požymiai:
- akumuliatoriaus įkrovimo nutraukimas,
- pašaliniai garsai ir švilpimas.
Kai generatorius pradeda gesti, automobilio akumuliatorius neįkraunamas iki įprasto lygio, o tai turi įtakos automobilio elektros sistemai. Laiku aptikti šią situaciją yra labai svarbu, nes tai padės išvengti svarbesnių ir brangesnių remonto sutrikimų.