Darbas užsienyje: kodėl linsktame vykti svetur?

Paslaugos

Darbas užsienyjeStatistika rodo, jog mūsų šalies emigracijos rodikliai tūkstančiui gyventojų yra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Per nepriklausomybės metus iš Lietuvos išvyko apie trečdalis gyventojų. Pagrindinė priežastis, kuri skatina migraciją – didesni atlyginimai. Kitos svarbios priežastys yra karjeros galimybės, nauja darbo patirtis ir užsienio kalbų įgūdžių tobulinimas. Dar vienas svarbus veiksnys yra darbdavio pagalba persikeliant į kitą šalį, ypatingai organizaciniais ir administraciniais klausimais. Darbas užsienyje ilgesniam laikotarpiui dažnai stabdo dėl atskirties nuo šeimos, ypač 25–44 metų amžiaus žmones, kurie jau būna sukūrę šeimas ir turi mažų vaikų.

Teigiama, kad labiausiai darbu užsienyje domisi aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės. Žemesnį išsilavinimą turinčių darbuotojų lūkesčiai būsimam darbui nėra aukšti, pusė iš jų sutinka dirbti bet kokį jiems pasiūlytą darbą, skirtingas požiūris tų, kurie turi įgiję aukštąjį išsilavinimą – didžioji dauguma aukštąjį išsilavinimą turinčių respondentų tikisi dirbti toje pačioje srityje, kurioje jie dirba šiuo metu. Darbu užsienyje ypač domisi statybų, administravimo, klientų aptarnavimo, finansų, sveikatos priežiūros ir IT srities specialistai. Ieškantys darbo galimybių užsienyje šiuo metu uždirba šiek tiek didesnį nei vidutinį šalyje esantį atlyginimą.

Žinoma, dirbti į užsienį vyksta ne tik jauni žmonės. Natūralu, kad didžioji dalis emigrantų yra jauni, iki 34 metų amžiaus. Vyresni darbuotojai turi daugiau gyvenimiškos patirties, turi jau suaugusius vaikus, o darbas užsienyje gali būti puiki galimybė padidinti pajamas. Brandūs žmonės, lyginant su jaunesniais, lengviau susitaiko su ilgalaikiu šeimos ir draugų išsiskyrimu. Iš kitos pusės, vyresni darbuotojai dažniau susiduria su kalbos barjerais bei sveikatos problemomis nei jų jaunesni kolegos.