Įdomiausi tradiciniai lietuviški amatai

Laisvalaikis

Nesidomintys senovės lietuvių tradicijomis ir amatais, veikiausiai jau net nežino, kokie lietuviški amatai šiandien dar yra gyvi. O ir pasakyti, kurie yra patys įdomiausi, negalima, nes tai individualu. Šiandien aktyvių amatų Lietuvoje galima suskaičiuoti per trisdešimt ir tai atrodo visai nemažas skaičius. Deja, kai kurie iš jų yra ties išnykimo riba, kadangi amatininkų nėra išlikę tiek daug, o ir tie patys sakosi nebeturintys kam perduoti šių tradicijų.

Vis dėlto, šimtamečių amatų tradicijų puoselėjimas yra labai svarbus, norint išsaugoti savo tautos identitetą. Žvelgiant per išlikusias iki šių dienų amatų rūšis, galima būtų juos suskirstyti į kelias sritis. Vienos jų – gerai žinomos bei plačiai praktikuojamos dar ir šiandien, kitos ne taip žinomos, bet dar galima išgirsti ar pamatyti pas senelius ar prosenelius. Tačiau yra tokių amatų, kurie aptinkami tik kai kuriuose regionuose, kartais išlikę vos vienas ar du tai išmanantys amatininkai.

Iki šių dienų galime sutikti daugybę batsiuvystės, juvelyrikos, kalvystės amatų meistrus, kurie savo amatą laiko net pagrindine veikla. Tai – vieni iš perspektyviausių amatų. Tačiau nemažai yra ir mezgimo, siuvimo, siuvinėjimo, muilo gamybos amatininkų, kurių nuolat atsiranda vis naujų. Dažnai jie tuo užsiima tik savo malonumui, bet neretas iš to papildo ir savo biudžetą.

Deja, bet yra tokių amatų, kurie iš tiesų yra nykstantys. Kai kurie iš jų dėl to, jog nyksta pačių žaliavų, reikalingų šiems amatams puoselėti išgavimas. Tai amatai, susiję su vilnos apdirbimu: vilnos karšimas, veltinio vėlimas ar siūlų verpimas, liaudies muzikos instrumentų gamyba. Tačiau dažniausiai susiduriama su problema, kad nėra išlikę pakankamai meistrų, ne tik galinčių perduoti šias amatų tradicijas. Taip pat nėra tų, kurie norėtų tai tęsti.